Uchwała nr IV/49/2024
jakiego organu | Rady Gminy Kobylnica |
---|---|
z dnia | |
w sprawie | określenia szczegółowych zasad, sposobu i trybu umarzania, odraczania i rozkładania na raty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających Gminie Kobylnica i jej jednostkom podległym oraz wskazania organów uprawnionych do udzielania tych ulg |
status uchwały | obowiązująca |
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 15 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2024 r., poz. 609 ) oraz art. 59 ust. 1 - 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1270 ze zm.), po uzyskaniu opinii Urzędu Ochrony Konkurencji i konsumentów oraz opinii Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rada Gminy Kobylnica uchwala, co następuje:
§ 1.
- W przypadkach uzasadnionych ważnym interesem dłużnika lub interesem publicznym, należności pieniężne mające charakter cywilnoprawny, przypadające Gminie Kobylnica i jej jednostkom podległym na wniosek zobowiązanego, mogą być umarzane albo ich spłata może być odraczana lub rozkładana na raty, na zasadach określonych w niniejszej uchwale.
- Od należności, której termin zapłaty odroczono lub którą rozłożono na raty nie pobiera się odsetek ustawowych za opóźnienie za okres od dnia podpisania oświadczenia albo porozumienia, o których mowa w §2, włącznie z tym dniem, do dnia upływu terminu zapłaty określonego w oświadczeniu albo porozumieniu.
- Jeżeli dłużnik nie spłaci w terminie albo w pełnej wysokości rat ustalonych przez organ przyznający ulgę, pozostała do spłaty wierzytelność staje się natychmiast wymagalna wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie liczonymi od pierwotnego terminu zapłaty.
§ 2.
Umorzenie należności, odroczenie terminu spłaty całości lub części należności lub rozłożenie płatności całości lub części należności na raty, następuje w formie porozumienia lub jednostronnego oświadczenia woli Wójta, na podstawie przepisów prawa cywilnego.
§ 3.
- W stosunku do dłużników będących przedsiębiorcami, organ uprawniony może udzielać ulg, o których mowa w § 1 ust. 1, które:
- nie stanowią pomocy publicznej w rozumieniu art. 107 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
- stanowią pomoc de minimis – w zakresie i na zasadach, o których mowa w:
- rozporządzeniu Komisji (UE) nr 2831/2023 z dnia 13 grudnia 2023 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L z 2023 poz. 2831 z dnia 15 grudnia 2023).
- rozporządzeniu Komisji (UE) nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym (Dz. Urz. UE L 352 z 24.12.2013, str. 9 z późn. zm.),
- rozporządzeniu Komisji (UE) nr 717/2014 z dnia 27 czerwca 2014 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rybołówstwa i akwakultury (Dz. Urz. UE L 190 z 28.06.2014, str. 45 z późn. zm.).
- Podmiot ubiegający się o pomoc de minimis, w tym pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie jest zobowiązny do przedstawienia podmiotowi udzielającemu pomocy, wraz z wnioskiem o udzielenie pomocy:
- wszystkich zaświadczeń o pomocy de minimis, jakie otrzymał w ciągu 3 minionych lat, albo oświadczenia o wielkości tej pomocy otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie;
- wszystkich zaświadczeń pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, jakie otrzymał w roku w którym ubiegał się o pomoc oraz w ciągu 2 poprzedzających go lat podatkowych, albo oświadczenia o wielkości tej pomocy otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie;
- informacji niezbędnych do udzielenia pomocy de minimis, dotyczących w szczególności wnioskodawcy i prowadzonej przez niego działalności gospodarczej oraz wielkości i przeznaczenia pomocy publicznej otrzymanej w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą, na pokrycie których ma być przeznaczona pomoc de minimis albo pomoc de minimis w rolnictwie i rybołówstwie.
- Informacje, o których mowa w ust 2 pkt.3 powinny obejmować zakres określony w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art.37 ust 2a ustawy z dnia 30 kwietnia 2004r. o postepowaniu w sprawach dotyczących pomocy publiczne, to jest w Rozporządzeniu z dnia 29 marca 2010 w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegających się o pomoc de minimis (Dz. U. 2024 poz. 40) albo Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2010 roku w sprawie informacji składanych przez podmioty ubiegające się o pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie (Dz.U. z 2010 r. nr 121, poz. 810) albo w innych przepisach wykonawczych obowiązujących w dniu składania wniosku.
§ 4.
- Do umarzania, odraczania terminu spłaty lub rozkładania na raty należności pieniężnych uprawniony jest Wójt Gminy Kobylnica z zastrzeżeniem ust. 2.
- Umarzanie należności w kwocie przekraczającej jednorazowo dwudziestokrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego na dzień 1 stycznia danego roku budżetowego może nastąpić po uzyskaniu pozytywnej opinii Komisji Rady Gminy Kobylnica, właściwej do spraw budżetu.
- Przez kwotę należności, o której mowa w ust. 1, rozumie się należność główną wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie, albo odsetkami ustawowymi za opóźnienie w transakcjach handlowych, a w przypadku zastrzeżenia odsetek umownych, również z odsetkami umownymi.
- Kwoty należności tego samego dłużnika wynikające z różnych tytułów nie ulegają kumulacji.
- Umorzenie części należności następuje pod warunkiem uregulowania należności w tej części, która nie podlega umorzeniu.
- Jeżeli umorzenie obejmuje część należności, wyznacza się termin zapłaty pozostałej do uregulowania części należności. W takim przypadku poucza się dłużnika, iż niedotrzymanie terminu zapłaty pozostałej części należności, będzie równoznaczne z brakiem zaistnienia warunku, o którym mowa w ust. 5 i będzie skutkowało brakiem skuteczności oświadczenia o umorzeniu.
- Umorzeniu może podlegać wyłącznie należność w kwocie netto, bez kwoty należnej z tytułu podatku od towarów i usług.
§ 5
- Udzielanie ulg w spłacie należności następuje po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego.
- Wnioski o umorzenie, odroczenie terminu zapłaty lub rozłożenie należności na raty mogą być kierowane przez Wójta Gminy Kobylnica do zaopiniowania przez kierowników jednostek organizacyjnych i kierowników Referatów Urzędu Gminy, którzy przedkładają Wójtowi stanowisko wraz z uzasadnieniem i niezbędną dokumentacją.
§ 6
- Niezależnie od powyższego trybu wnioskowego należności pieniężne, mające charakter cywilnoprawny mogą być umarzane z urzędu w całości, jeżeli:
- osoba fizyczna - zmarła, nie pozostawiając żadnego majątku albo pozostawiła majątek niepodlegający egzekucji na podstawie odrębnych przepisów, albo pozostawiła przedmioty codziennego użytku domowego, których łączna wartość nie przekracza kwoty 6000 zł;
- osoba prawna - została wykreślona z właściwego rejestru osób prawnych przy jednoczesnym braku majątku, z którego można by egzekwować należność, a odpowiedzialność z tytułu należności nie przechodzi z mocy prawa na osoby trzecie;
- zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej należności lub postępowanie egzekucyjne okazało się nieskuteczne;
- jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej uległa likwidacji.
- Do należności umarzanych z urzędu, o których mowa w ust 1. mają zastosowanie zapisy § 4 ust. 1-4 niniejszej uchwały.
§ 7
Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Kobylnica.
§ 8
W postępowaniach dotyczących udzielania ulg wszczętych i niezakończonych do czasu wejścia w życie niniejszej uchwały stosuje się przepisy niniejszej uchwały.
§ 9.
Uchwała podlega opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego i wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2024r.
§ 10.
Uchwała obowiązuje do dnia 31 grudnia 2030 r.