Uchwała nr XXIV/209/2020
jakiego organu | Rady Gminy Kobylnica |
---|---|
z dnia | |
w sprawie | rozpatrzenia petycji. |
status uchwały | obowiązująca |
Na podstawie art. 18b ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 713) oraz art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 11 lipca 2014r. o petycjach (Dz. U z 2018 r. poz. 870)
Rada Gminy Kobylnica uchwala, co następuje:
§1. Petycję złożoną przez PRUIM Sp. z o.o. w sprawie wprowadzenia w drodze uchwały, za część roku 2020, zwolnienia z podatku od nieruchomości: gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, wskazanym grupom przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19 rozpatruje się negatywnie.
§2.Zobowiązuje się Przewodniczącego Rady Gminy Kobylnica do poinformowania wnoszącego petycję o sposobie jej rozpatrzenia.
§3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Uzasadnienie:
W dniu 14 kwietnia 2020r. wpłynęła petycja PRUIM Sp. z o.o. w sprawie wprowadzenia w drodze uchwały, za część roku 2020, zwolnienia z podatku od nieruchomości: gruntów, budynków i budowli związanych z powadzeniem działalności gospodarczej, wskazanym grupom przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19.
Rada Gminy Kobylnica po zapoznaniu się z:
- - treścią petycji,
- - stanowiskiem Komisji Skarg wniosków i petycji , która na posiedzeniu w dniu 8 czerwca 2020r. rozpoznała petycję i zaopiniowała ją negatywnie stojąc na stanowisku, iż każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.
Stwierdziła, co następuje:
Obecnie obowiązujące przepisy umożliwiają radzie gminy podejmowanie uchwał mających na celu udzielenie pomocy określonym grupom przedsiębiorców w podatku od nieruchomości w związku z ponoszeniem negatywnych skutków COVID-19. Na podstawie art. 15p ustawy z dnia 2 marca 2020r. o szczególnych rozwiązaniach zawiązanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020r. poz. 568) rada gminy może wprowadzić zwolnienia z podatku od nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wskazanym grupom przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych skutków ekonomicznych przez tych przedsiębiorców z powodu COVID-19. Z wprowadzonych preferencji podatkowych mogą korzystać tylko podmioty wskazane w w/w przepisie będące podatnikami podatku od nieruchomości.
Wprowadzone rozwiązania rozszerzają katalog narzędzi polityki fiskalnej gminy ale też charakteryzują się znacznym stopniem uogólnienia. Przyjęte rozwiązania każdy samorząd dostosowuje do lokalnej sytuacji kierując się równocześnie celowością i potrzebą zapewnienia gminie dochodów własnych na odpowiednim poziomie.
Przedsiębiorca, który posiada zaległości lub mający przejściowe trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań wobec Gminy może wystąpić z wnioskiem o udzielenie ulgi (w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym). Do katalogu ulg należą: odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty należności na raty lub umorzenie zaległości w całości lub w części. W każdej indywidualnej sprawie, ulgi w podatku może udzielić, na wniosek przedsiębiorcy organ podatkowy – Wójt Gminy Kobylnica - zgodnie z art. 67b Ordynacji podatkowej.
Władze Gminy Kobylnica dostrzegają trudną sytuację podmiotów gospodarczych związaną z ograniczeniami wprowadzonymi w związku z epidemią dlatego wszystkie wnioski składane przez mieszkańców jak i podmioty gospodarcze są analizowane pod względem faktycznej sytuacji finansowej i rozpatrywane w każdym przypadku indywidualnie.
Z przeprowadzanej analizy finansowej budżetu Gminy Kobylnica wynika, że wpływy z tytułu dochodów budżetowych w ostatnich miesiącach uległy znacznemu zmniejszeniu. Najbardziej zagrożone są dochody z podatku od nieruchomości oraz udziały Gminy w podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatki te stanowią niemal 50% dochodów własnych gminy. Ponadto należy pamiętać, że zadaniem gminy jest realizacja zadań publicznych, a ubytek dochodów nie powinien zagrażać realizacji tych zadań. Utrata przez gminę dochodów własnych ma bardzo negatywny wpływ na bieżącą płynność finansową gminy oraz na wskaźniki określające możliwość zadłużenia się gminy, a tym samym możliwości finansowania inwestycji w latach kolejnych.
Rada Gminy stoi na stanowisku, iż każdy zgłoszony przypadek należy traktować indywidualnie i w związku, z tym rozpatrzyła petycję negatywnie.